Slide

  Kinoteātros no 24. februāra

  rigaiff 2024Franču animācijas paraugdemonstrējums aizraujošā bērnu detektīvstāstā „Nina un eža noslēpums”

  19.02.2024.
  No 24. februāra jaunākie kino skatītāji ir aicināti doties elpu aizraujošā dārgumu meklēšanas dēkā kopā ar latviešu valodā ierunātās animācijas filmas „Nina un eža noslēpums” (Nina and the Hedgehog’s Secret) galvenajiem varoņiem. Franču animācijas pionieru Žana Lū Felisioli un Alēna Gaņola detektīvstāsts pirmskolas un sākumskolas vecuma auditorijai, kas pirmizrādīts animācijas filmu Mekā – Ansī starptautiskajā animācijas filmu festivālā –, atklāj draudzības spēku un maģiju, kas slēpjas pat visierastākajās vietās. „Nina un eža noslēpums” izrādīšana kinoteātros visā Latvijā tiks uzsākta ar RIGA IFF Kolekcijas seansu 24. februārī plkst. 12.00 kinoteātrī „Forum Cinemas”.

  Ik vakaru mazo Ninu ieaijā miegā viņas tēta pašsacerētās pasakas par ezi, kas vēl cenšas atrast savu vietu plašajā pasaulē. Kad rūpnīcas slēgšana kājām gaisā apgriež Ninas ģimenes ikdienu, meitene apņemas palīdzēt bezdarba nomāktajam tētim un viņa kolēģiem. Padzirdot nostāstu par tēta bijušajā darbavietā paslēptu „nozagto naudu”, bezbailīgā Nina kopā ar labāko draugu Mehdi kaldina Robina Huda cienīgu laupīšanas plānu, kura īstenošanai vajag ne tikai drosmi, bet arī iztēli.

  Film noir noskaņās ieturētais pieaugšanas stāsts, kritiķuprāt, uzskatāms par animācijas tradīcijas dārgakmeni. Vairoties idealizēt pieaugušos, filmā mazo dēkaiņu skatam sabiedrība atklājas caur tās šaubu, netaisnības un fantāzijas trūkuma prizmu. Katrs ar roku zīmētais piedzīvojuma kadrs aizrauj ar savu emocionālo ietilpību, ko, trāpīgi pasvītrojot Ninas un Mehdi ticību iztēles spēkam, papildina komponista Serža Beseta, režisoru ilggadējā sadarbības partnera, krāšņie skaņdarbi. Nebaidoties pārkāpt tradicionālos kompozīcijas kodus, tēlos un vidē ir iedzīvināts franču animācijas skolai raksturīgais vieglums un bezrūpīgā brīvība, bet par pagājušā gadsimta 30. gadu animācijas vēstures lappusēm un tajās piemirstajiem grafiskajiem tēliem atgādina ezis, galveno varoņu ceļabiedrs.

  Sadarbojoties jau teju 30 gadus, lielmeistaru Felisioli un Gaņola kopīgajā kinematogrāfā rodami vairāki kritiķu atzīti un mazo skatītāju iemīļoti īsās un garās metrāžas darbi. Viņu pirmā pilnmetrāžas animācijas filma „Kaķis paradīzē” (A Cat in Paris, 2010), detektīvstāsts par kāda varonīga kaķa dubultdzīvi Parīzes ielās, 2012. gadā nominēta Amerikas Kinoakadēmijas balvai „Oskars” kā labākā pilnmetrāžas animācijas filma. Radot kino darbus bērniem un jauniešiem, radošais tandēms nevairās no sarežģītām “pieaugušo pasaules” tēmām – tuvinieku aiziešanas, ienākumu avota zaudējuma vai smagām slimībām. Ar pārliecību, ka gados jauna auditorija nevis padara darbu vieglāku, bet gan pieprasa no autoriem lielāku precizitāti un atbildību, Felisioli un Gaņols izmanto animāciju kā iespēju uzsākt plašāku diskusiju, tā audzinot jaunu un apzinīgu kino skatītāju paaudzi.

  Latvijā pirmizrādīta oktobrī, festivāla ietvaros, „Nina un eža noslēpums” nu pievienojusies citām RIGA IFF Kolekcijas filmām. RIGA IFF Kolekcija ir īpaša kino darbu izlase, kurā apkopotas mākslinieciski augstvērtīgas Eiropas un pasaules filmas. Tās, ieguvušas skatītāju, kino kritiķu un festivālu žūriju atzinību, turpina savu ceļu pie skatītājiem Latvijas kinoteātros un citos izrādīšanas formātos.

  RIGA IFF Kolekcijas seanss gaidāms sestdien, 24. februārī, plkst. 12.00 k/t „Forum Cinemas”; no 24. februāra „Nina un eža noslēpumi” skatāma arī citos kinoteātros Latvijā. Vairāk par filmu: https://rigaiff.lv/lv/films-2023/nina-un-eza-noslepums/


  Comments powered by CComment

  Slide
  Партнеры

  www.mihal.shop

  play

  e360.lv

  www.avtoradio.lv

  AliExpress WW